SES MASKELEME SİSTEMLERİ

CAMBRIDGE Sound Masking Sistemleri ortak paylaşıma açık olan alanlarda konuşma gizliliğinin korunabilmesi amacıyla kullanılmaktadır. 

Ses maskeleme sistemi, istenmeyen seslerin bastırılması için kullanılan elektro-akustik bir çözümdür.


Ortama verilen ve hava akışına benzer özellikteki arka plan gürültüsü konuşmaların daha az anlaşılabilir hale getirirken, açık alanlarda oluşan ses etkileşimini azaltır ve konuşma gizliliğini artırmaktadır.

Ses Maskeleme Sistemi Nasıl Çalışıyor?
 

Sistemin çalışma prensibini daha anlaşılır bir şekilde ifade etmeye çalışacak olursak, yıldızların gece gökyüzünde parlayıp gündüz gözle görülememelerini örnek olarak verebiliriz. Yıldızlar aynı konumda ve ışık yoğunluğunda dünyamıza yansıdıkları halde, gündüz güneş ışınlarının gücü sebebiyle gözle görülemez bir hale gelmektedirler.

Ses maskeleme sistemi de buna benzer bir prensipte çalışmakta olup, konuşma seslerinin baskılanmasını sağlamaktadır.

Bu baskılama işlemi de Konuşma Gizliliği indeksine göre yapılmaktadır.

Konuşma gizliliği, yüzde olarak ifade edilmekte ve 0 – 100 arasında sınıflandırılmıştır. Açık ofislerde bu değerin %80 - %95 arasında olması gerekmektedir.

Cambridge Sound Management (CSM) tarafından geliştirilen özel yazılımlar aracılığıyla sistemin kurulacağı ortam akustik olarak değerlendirilir ve istenilen "Konuşma Gizliliği" oranı sağlanır. 

White Noise veya Pink Noise Değil!

İnsan konuşma sesleri belirli bir frekans bandı içerisindedir.


Ses maskeleme sisteminin de ortama verdiği hava akışına benzer gürültü bu frekans bandını kapsamaktadır.

 

Böylece ortak alanda bulunan bireyler birbirlerinin konuşmalarından etkilenmemekte ve rahatsız olmamaktadır. Bu sistem konuşan kişiyi değil, dinleyen kişiye fayda sağlamaktadır.

Ses maskeleme sistemi insan konuşma frekans bandına göre ayarlandığından dolayı; ağır trafikten kaynaklanan seslerin, hayvan seslerinin, Bilgisayar sunucularına ait seslerin ve titreşimlerin işitilmesini engelleyecek şekilde optimize edilmemiştir.

Biliyoruz ki,
O geveze sizin ofiste de var!

Kullanım Alanları
Hastanelerde Ses Maskeleme
Ofislerde Ses Maskeleme
Neden Cambridge Sound Masking?

QTOPro'dan önce, ses maskelemesi​ "plenum içi" veya "dolaylı" sistemler kullanılarak yapılıyordu. Tavan kaplamalarının üzerine büyük boya kutusu benzeri höparlörler takılıyordu. Hoparlörler, yukarıya tavan kaplamasına doğru çevrilmişti. Yayılan maskeleme sesi, kaplamaya çarpıyor ve daha sonra tavan malzemesi boyunca dolaylı olarak aşağıya işyerine geri yansıyordu. Dolaylı ses maskeleme sistemleri bugün üretilmektedir. Bu sistemlerden çıkan sesin yayılması önceden tahmin edilemez ve "sıcak" ve "soğuk" alanlar oluşur. Ayrıca, bu sistemlerin kurulumu ve ayarlanması, tavan yapısına zarar verici, zaman alıcı olup, nadiren doğru yapılabilir.

Geleneksel Plenum Hoparlörler     En uygun Ses Maskelemesi Seviyesi     Uygun Olmayan Ses Maskeleme Seviyeleri

Doğrudan Alan Farkı!

QTPro, ses maskeleme sinyalini direkt olarak ortama vermektedir. Sonuç itibariyle indirekt sistemlerin aksine maskeleme sesi her yerde homojen olarak dağılmaktadır.

QtPro Emitterleri     En uygun Ses Maskelemesi Seviyesi     Ses Maskelemesi Yapılmayan Alan

Fortune dergisinin

en iyi 100 şirketinin %40'ından fazlası tarafından güvenilerek, milyonlarca metrekare alanda kullanılan bu sistemi

gelin sizin ofisiniz içinde projelendirelim!

Profesyonel Ekibimiz ile Kurulum Çok Kolay!

Sistemin kurulması aşamasında, kurulacak ortamın özelliklerine göre bir takım fonksiyonel, fiziksel ve akustik ölçümler ve hesaplamalar yapılması gerekmektedir.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda "Emitter" olarak adlandırılan özel hoparlörler uygulama yapılacak alanlara yerleştirilmekte ve ana kontrol ünitesi ile bağlantıları yapılmaktadır.

 

Sistem, gerekli akustik ve yazılımsal ayarlar yapıldıktan sonra kullanılabilir hale gelmektedir.

Türkiye'de bulunan referanslarımızı öğrenmek için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Ürün broşürünü indirmek için tıklayınız.

Global Referans Listemiz

Ses maskeleme kitapçığını indirmek için tıklayınız.